MİTOLOJİ

Arakne ve Araknofobi

Yunan Mitolojisi Arakne ve Athena hikayesi. Örümcek Kadın Arakne ve Araknofobi

Yunan mitolojisinin en etkileyici hikayelerinden birisi olan, Arachne ve Athena arasında geçen bu hikaye günümüzde Örümcek korkusu hastalığına ( Araknofobi ) adını vermiştir.

Arakne ve Athena Yunan Mitolojisi Hikayesi

Kolophonlu  ünlü mor boyacısının Idmon’un kızı Arakne  sahip olduğu örgü örme beceresi ile övünür.

Zamanla bu övgüsü kibir haline dönüşür ve tanrılardan daha üstün olduğunu iddia etmeye başlar, bunu duyan Athena bir gün yaşlı bir insan kılığına bürünür ve Arakne’nin yanına gelir, ona kibrinden vazgeçmesi için nasihatlerde bulunur. Arakne bu nasihatleri dinlemez, Athena tanrıça formuna bürünür ve Arakne ile bir meydan okuma içerisine girer.

Her iki tarafta örgülerini örmeye başlar, Athena tanrıları yücelten motiflerle örgüsüne devam ederken, Arakne tanrıların zaaflarını konu edinir, iki tarafta örgüsünü bitirdikten sonra Athena Arakne’nin örgüsünün daha iyi olduğunu görür ve örgüsünü parçalar. Arakne bunun üzerine kendini bir iple asar, bunu gören Athena onu kaldırır ve yaşamına küstahlığı ile devam etmesini söyler ve onu bir örümceğe çevirir.

arakne ve araknofobi
Arakne ve Araknofobi
Fotoğraf:artstation

Arakne ve Athena Hikayesinin Özeti

Bu hikayede, örgü örme beceresi ile aldığı övgüler sonucunda kibrine yenik düşüp tanrılar ile boy ölçüşmeye çalışan ünlü mor boyacısı Kolophon’lu Idmon’un kızı Arachne ile insanların yaptığı bütün sanatsal işlerin, özellikle kadınların yaptığı ince nakış işlerinin koruyucusu olan Athena arasında ki meydan okuma anlatılmaktadır.

Hikayenin Birincil Kaynağı Kimdir?

Hikayenin orijinal kaynağı Romalı şair Publius Ovidius Naso’dur. MÖ 43/ MS 17 yıllarında yaşamış olan Romalı şair, genelde aşk, terkedilmiş kadınlar ve mitolojik temalı şiirler yazan Naso, Latin Edebiyatı’nın üç kanonik şairinden biriydi.

Hikaye Nerede ve Ne Zaman Geçmektedir?

Hikaye 12 İyon kentinden deniz kenarında kurulmayan tek kent olan Kolophon antik kentinde geçmektedir. Günümüzde İzmir, Selçuk Değirmendere bölgesinde olan bu yerleşim yeri M.Ö 4 Yüzyıla tarihlendirilmektedir, aynı zamanda hikaye hakkında elde edebildiğimiz yazı, resim vb. gibi kaynaklarda hikayenin tarihlenmesi için yeterli bir kaynak bulunamamıştır.

Öngörü üzerine hikaye Yunan, Roma dönemlerinde bilindiği ve Roma döneminde yazıya döküldüğü gibi durumları ele alırsak, hikaye M.Ö 3 – M.Ö 1 Yüzyıllar aralığında geçmiş olabilir.

Ana Karakterler ve Rolleri Nelerdir?

Arachne: Örgü örme becerisinde kendini geliştirmiş ve kibirlenip tanrıça   Athena’ya meydan okuyan Kolophon’lu Ölümlü.

Athena:  Zeka, ilham, savaş ve sanat tanrısı olan Athena kendini beğenmiş, kibirli ölümlüyle yarışan ve onu cezalandıran kişi.

Nymphe: Arachne’ye Tanrıların gazabından çekinmesi gerektiğini söyleyen ormanda yaşayan su perileri.

Hikayede verilmek istenen ders nedir?

Hikaye tanrılarla boy ölçüşmenin büyük bir günah olduğunu ve cezasız kalmayacağını anlatmakta. Kibir, büyüklük ve böbürlenme gibi suçların tanrılara karşı işlenmesi karşılığında alabileceğimiz tek şey azap ve cezadır.

arakne ve araknofobi
Fotoğraf: wikipedia

Arakne Kimdir?

Kolophon’da yaşayan örgü örme becerisiyle tanrılara meydan okuyan kişi.


Arakne’nin Suçu Nedir?

Kibrine hakim olamaması ve tanrılarla boy ölçüşmeye çalışmasıdır.

Arakne’nin Yeteneği Nedir?

Bir örümcek olarak sonsuza kadar yaşaması.


Arakne’nin Cezası Nedir?

Bir örümcek olarak sonsuza kadar yaşaması.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.