GEZİ

Batum’da Gezilecek Yerler

Batum, Gürcistan’ın en popüler turistik şehirlerinden biridir ve ziyaretçilere görülecek çok şey sunar. Batum’da gezilecek yerler ve Batum’da yapılacak aktiviteleri yazımızda bulabilirsiniz.

  1. Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler
  2. Mutlaka Görmeniz Gereken 11 Yer
  3. Batum’da Ne Yenir?

Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Batum’a Nasıl Ulaşırım

Batum’a ulaşmak için direkt olarak uçakla Batum havalimanına iniş yapıp havalimanından taksi veya minibüslerle merkeze kolaylıkla gelebilirsiniz. Taksi kullanacaksanız mutlaka pazarlık yapmanızı öneririm, fiyatları çok değişkenlik gösteriyor.

Uygun yollu bir ulaşım olsun derseniz, Rize-Artvin Havalimanına veya Trabzon havalimanına iniş yaparak Havaş’la önce Hopa’ya, Hopa’dan sınır kapısına da minibüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz. Son olarak sınırdan geçtikten sonra tekrar sizi almak isteyen taksilerle karşılaşacaksınız, minibüsler çok daha uygun fiyatla sizi merkeze ulaştıracaktır. Fiyat karşılaştırmanızı yapıp bu şekilde de rahatlıkla gelebilirsiniz.

Batum’a Ne Zaman Gitmelisin

Batum subtropikal iklime sahip, özellikle Aralık ayında yağışın sık görüldüğü ılıman bir şehir. Her mevsimi ayrı güzel olsa da özellikle mayıs ayından eylül ayına kadar tercih dönemi oluyor.

Yaz aylarında sahil şeridi boyunca denize girebilir, sürat tekneleriyle macera yaşayabilir veya tur teknesine katılabilirsiniz.

Batum’da Araç Kiralamalı mısın?

Batum’da turistik alanlar bir yerde toplanmış diyebiliriz, bu sebeple eğer araç kiralamak isterseniz merkezinde yapacağınız geziden ziyade Botanik Bahçe gibi çevre geziler için araç kiralamak isteyebilirsiniz. Fiyatları makul sayılabilir.

Batum’da Bisiklet Kiralamalı mısın?

Batum’da bisiklet kiralamak isterseniz sahil şeridinde bisikletçileri bulabilirsiniz. Günlük olarak kiralayacağınız bisikletlerle sadece sahil şeridinde değil Batum’un her yerini dolaşabilirsiniz. Araçlar yaya yolu olsun olmasın yayalara karşı çok saygılı ve direkt izin veriyorlar.

Bisiklet kiralamak isterseniz de mutlaka pazarlık yapmanız gerekiyor. Eğer merkezi keşfetmek istiyorsanız bisikletle hızlı ve mükemmel bir şekilde bir gün boyunca çoğu yeri keşfedebilirsiniz. Gireceğiniz yerler olacağı için kilit istemeyi unutmayın.

Mutlaka Görmeniz Gereken 11 Yer

Batum’da gezilecek yerler ve yapılacak aktiviteler hakkında 11 öneri:

1. Batum Bulvarı

Batum’daki en ünlü yerlerden biri, Karadeniz kıyısında uzanan Batum Bulvarı’dır. 7 km uzunluğundaki sahil şeridinde yürüyüş yapabilir, denize girebilir veya yeme-içme yerlerinde oturup güzel manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Karadeniz kıyısında palmiye ağaçlarını görmeye alışkın olmasak da Batum’un havası subtropikal iklimiyle bambaşka bir yere geldiğinizi hissettiriyor. Palmiye ağaçlarıyla dolu Batum bulvarının sonuna kadar yürüdüğünüzde Miracle Park’a ulaşacaksınız.

2. Miracle Park

Miracle park, Batum’un simgesel değerleri olan Ali & Nino heykeli, Alfabe Kulesi ve Panoramik Dönme Dolap‘ı bünyesinde barındıran Batum’a geldiyseniz görmeden dönemeyeceğiniz bir yer. Bunların yanı sıra festival ve konserlere de ev sahipliği yapan capcanlı bir mekan.

Ali ve Nino Heykeli

Ali ve Nino Heykeli: Batum’daki Ali ve Nino Heykeli, bir erkek ve bir kadının hareket eden heykellerinin yan yana yer aldığı bir sanat eseridir. Heykel, özellikle romantik bir yürüyüş veya fotoğraf çekimi için mükemmeldir.

Panaromik Dönme Dolap

Şehrin en çok göze çarpan simgelerinden birisi de dönme dolap. Oldukça yavaş hareket ederek yaklaşık 10 dakikada 1 tur atarak şehri izleyebilirsiniz.

Alfabe Kulesi

33 karakterden oluşan Gürcü alfabesi, Gürcü halkının modernleşirken öz kimliklerini de korumasının sembolüdür. Dönme dolap ve Ali&Nino heykelinin hemen yakınında yer almaktadır.

3. Botanik Bahçe

Batum Botanik Bahçesi, Batum şehir merkezinin 9 km kuzeybatısında yer almaktadır. Doğayı seven herkesi büyüleyebilir. Burada binlerce bitki türü, çiçekler ve ağaçlar bulunmaktadır. İlkbaharla birlikte capcanlı renklerle sizi karşılar. Batum’da mutlaka görmeniz gereken ilk 3 yere Batum Botanik Parkını yazabilirsiniz.

4. Avrupa Meydanı

Europe Meydanı: Batum’un kalbi olarak kabul edilen Europe Meydanı, Batum’un en önemli meydanlarından biridir. Burada birçok restoran, kafe ve dükkan bulabilirsiniz. Meydan ayrıca gösterişli mimarisiyle de dikkat çekicidir.

Meydanın ortasında, Batum’da yer alan en ünlü simgelerden biri olan Medea heykeli yer alır. Bu heykel, Gürcü mitolojisindeki Cadmus ve Harmonia’nın kızı olan ve Jason ve Argonautlarının hikayesinde yer alan bir karakter olan Medea’yı tasvir eder.

Avrupa Meydanı, Batum’daki turistik yerlerden biridir ve turistlerin ilgisini çeken birçok aktivite sunar. Meydanda bulunan kafelerde ve restoranlarda oturarak, Batum’un kalabalık sokaklarını ve güzel mimarisini izleyebilirsiniz.

5. Astronomik Saat

Şehrin mimarisinde Roma izlerine bolca rastlıyorsunuz, Astronomik saat de bunu yansıtan en gözde eserlerden bir tanesi. Avrupa meydanının hemen yakınında yer alan saat Prag’da yer alan astronomik saatin replikası olarak yapılmıştır.

6. Piazza

Meydan anlamını taşıyan Piazza, Batum’un en gözde meydanlarından bir diğeridir.

Piazza Meydanı, Gürcistan’ın Batum şehrinin merkezinde yer alan büyük bir açık hava meydanıdır. Meydanın büyük bir bölümü yaya trafiğine kapalıdır ve ziyaretçilerin rahatça dolaşması için geniş bir yürüyüş alanı sunar.

Piazza Meydanı’nda ayrıca birçok kafeterya, bar ve restoran da bulunmaktadır. Meydanın etrafında, Batum’daki en ünlü otellerden bazıları yer almaktadır. Ayrıca, Batum Limanı ve sahil de yakın konumdadır ve bu nedenle meydana kolayca ulaşılabilir.

Batum’da bulunan diğer turistik yerler gibi, Piazza Meydanı da yılın her dönemi ziyaret edilebilir. Ancak, Batum’un en yoğun turist sezonu yaz aylarıdır, bu nedenle yazın meydan daha kalabalık olabilmektedir. Özellikle akşam saatlerindeki ışıklandırmayla birlikte mutlaka görülmeye değer.

7. St. Nicholas Kilisesi

St. Nicholas kilisesi Osmanlı döneminde çanların çalınmaması şartıyla yaptırılmıştır. Osmanlı dönemi boyunca da çanlar çalmamıştır. Piazza meydanının yakınında yer alan St. Nicholas kilisesi 2 ayrı kesme taşla inşaa edilmiş hoş mimarisiyle dikkat çekiyor. Batum’daki en ünlü kiliselerden birisi St. Nicholas kilisesi olsa da birbirinden güzel bir çok kiliseyi ziyaret etme şansınız var.

Yerel halk oldukça sık ziyaret ediyor. Gezimiz esnasında çoğu kilisede dua edildiğine tanık olduk. Yanınızda başınızı örteceğiniz bir örtü bulundurmanız uygun olacaktır.

8. Batum Yunus Akvaryumu

Özellikle çocuk gezginlerin ilgisini çeken akvaryumda yunus gösterisi izleyebilirsiniz. Gösteri yaklaşık 40 dakika sürüyor. Yunuslarla yüzmek için ekstra ücret isteniyor.

Biletler hızla tükendiği için birkaç saat öncesinde satın almanızda fayda var. Akvaryumun olduğu yerde de hayvanat bahçesi yer alıyor, maalesef hem parmaklıklar hem de camın arkasında kalmış mutsuz hayvanları görebiliyorsunuz. Konumuna buradan ulaşabilirsiniz.

9. Batum Teleferik

Şehri teleferikle görmek her zaman ilgi çekici olmuştur. Güzel fotoğraflar çekmek ve şehre tepeden bakmak için iyi bir fırsat olabilir. Fiyatı deneyimin tadına göre biraz fazla kaçabilir. Konumuna buradan ulaşabilirsiniz.

Batum teleferik fiyatı 2023 kişi başı 30 GEL.

10. Gonio Kalesi

Gonio Kalesi: Antik Roma döneminden kalma bu kale, Batum’un 15 km güneybatısında yer alır. 2. yüzyıldan kalma kalenin tarihi ve mimarisiyle ilgileniyorsanız, burası ziyaret etmeniz gereken bir yerdir.

11. Batum Arkeoloji Müzesi

Batum Arkeoloji Müzesi: Batum’da, yerel tarih ve kültür hakkında bilgi edinmek isterseniz Batum Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Müzede, Batum’un antik geçmişinden kalma eserler sergilenmektedir.

Batum’da Ne Yenir?

Batum’un en meşhur iki yemeği Haçapuri ve Hıngel mantısıdır. Bizim damak tadımızdan hiç de farklı değil ama kesinlikle tatmaya değer. Biz Ikizi restoranda yedik, fiyat ve lezzet açısından çok başarılı bir restoran olduğunu söyleyebilirim.

Yemeğin yanı sıra denemeye doyamadığımız limonataları mevcut. Adı limonata olsa da gazoz tadında çeşitli meyvelerle yapılmış içecekleri denemek keyifli. Özellikle armut ve tarhun limonatası meşhur ama bunlardan daha güzelleri de var. Nedir onlar? :))

Başa dön tuşu