KARAVAN

Karavan Yapımı Güneş Paneli Seçimi Montajı ve Fiyatları

Karavan yapımında güneş paneli kullanımı bağımsızlaşmak adına olmazsa olmazlardandır. Güneş panelimizden en fazla verimi alabilmek için hangi paneli tercih edeceğimiz kadar montajının nasıl olması gerektiği de çok büyük önem taşır.

Güneş panelinin veriminde en önemli etki soğuyabilmesidir. Aşırı sıcaklığa maruz kalan güneş paneli cayır cayır olduğunda istenilen enerjiyi sağlayamaz.

Karavanda Güneş Paneli Seçimi

Monokristal güneş paneli mi polikristal güneş paneli mi?

Monokristal Güneş Paneli
Polikristal Güneş Paneli

Bu sorunun yanıtı kullanım şeklinize göre farklılık gösterecektir. İkisi arasındaki temel fark şudur; monokristal güneş paneli gölgeli alanlarda da size enerji sağlayacaktır. Buna mutakip güneşin çok olduğu zamanlarda fazla ısınmadan dolayı verimi düşecektir.

Polikristal güneş paneli ise iyi bir enerji için güneşin sıcağına ihtiyaç duyar.

Dolayısıyla genel anlamda sıcak iklimleri tercih ediyor, karavan tatilinize yazın çıkıyorsanız polikristal güneş panelini tercih edebilirsiniz. Ne zaman hangi yolu takip edeceğimi bilmem derseniz her ikisini de taktırabilirsiniz. Araştırmalarıma göre güncel olarak monokristal güneş panelleri daha fazla tercih ediliyor.

Bunun dışında esnek yapısıyla flexi paneller kullanılmaktadır. Fakat Flexi paneller karavan tavanına yapıştırılarak kullanıldığı için uygun değildir. Bunun sebebini karavan montajında açıklayacağım.

Karavanda Güneş Paneli Montajı

Güneş panelinde en çok yapılan hatalardan biri montaj şeklidir. Genellikle güneş paneli tavana direkt yapışık olarak montajlanır. Bu durumda güneş paneli aldığı sıcaklığı aşağıya iletirken soğuma fırsatı bulamaz ve verimi düşer.

Karavanda güneş paneli, bir miktar ısıdan sonra soğuması gerekir. Bu sebeple de montajı yapılırken tavanla arasında en az 5 cm boşluk bulunmalıdır ki araya giren hava paneli soğutabilsin. Soğuyamayan panelin verimi yarı yarıya düşecektir.

Bundan daha kötüsü karavanda güneş paneli montajı yanlış yapıldığında karavanın polyester olan tavanı zamanla yanacak ve küçük çatlaklara sebep olacaktır.

Bu sebeple Flexi güneş paneli de Karavan tavanına yapıştırılarak kullanıldığından yine karavan tavanını ısıtacak ve yeterince verimli bir enerji sağlamayacaktır.

Karavan için Güneş panellerimizi seçtik, her şey güzel peki montajda ne yapacağız, tavana delikler mi açacağız. Hayır. Montaj için yeni geliştirilen montaj aparatlarını kullanarak yüksekliği sağlayıp montajımızı gerçekleştirebiliriz. Bu aparatlar Aydos Karavan veya aliexpress üzerinden temin edilebilir. Bu aparatları yapıştırırken de primer yapıştırıcı kullanmakta fayda var.

Bu aparatları bulamazsanız, alimünyüm demirleri karavana yapıştırıp güneş panellerini üzerine koyarak monte etmekte imkanlarınıza göre bir seçenektir.

Karavan Güneş Paneli Sistemi Nasıl Çalışır?

Karavanda güneş panelinin çalışma sistemini kısaca açıklamak istiyorum. Başlıca malzemelerimiz akü ve invertördür. Akümüzü güneş panelinden sağladığımız enerji ile doldurur invertör aracılığıyla da bu enerjiyi şebeke elektriğine çevirip kullanırız.

İnvertör alırken kullanacağınız enerjinin hesabına göre (buzdolabı, telefon şarjları, ışıklandırma gibi kullanımların harcayacağı enerjiler üzerlerinde yazar) hepsini aynı anda çalıştırabilecek kapasitede almaya özen gösterin.

Akıllı İnverter (İnvertör) Nedir?

Akıllı inverter yalnızca güneş panelinden değil dışarıdan da 220 watt kadar bir enerjiyi şarj etme imkanı sağlar. Ayrıca göstergesi sayesinde enerji tüketimimizi de görebiliyoruz.

Karavan Güneş Paneli Fiyatları 2023

190 watt Monokristal Güneş Paneli2000-3500 tl
170 watt Polikristal Güneş Paneli1000-2500 tl
Yaklaşık fiyat hesaplamasıdır.
Başa dön tuşu