GENEL KÜLTÜR

Mevlevilikte Görülen 18 Hizmet

Bin bir günlük çilenin başlangıcında ilk olarak on sekiz gün süren ayakçılık hizmetinde bulunurdu yeni gelen can. Daha sonra kendisine yapacağı diğer hizmetler gösterilirdi (Demirci, 2008:124). Bin bir gün süren çile döneminde on sekiz hizmet dalında, hizmet verirdi, bu hizmetler;

 1. Ayakçı : Getir, götür gibi gündelik işleri halleder. Tekkeye bağlanmaya karar veren kişiye ilk önce bu görev verilirdi. Üç gün saka postunda oturduktan sonra hizmete soyunur ve ayakçı olur. Gündelik görevlerinin birkaçı; ortalığı temizlemek, dağınıklığı toparlamak, dergâha odun taşımak vb. gibi gündelik işlerden sorumlu olunan hizmet. Tekkeye kendisinden sonra başka bir can gelene kadar bu görevi yapmaya devam eder.
 2. Süpürgeci : Tekkenin avlusu, avlu çevresi gibi yerlerin temizliğinin sorumluluğunun üstlenildiği hizmet.
 3. Çerağcı : Matbahtaki kandil ve şamdanları yakmakla sorumlu olunan hizmet. Aynı zamanda bir nevi tekkedeki türbedarın yardımcısıdır.
 4. Dışarı Kandilcisi : Matbah dışındaki kandillerden, şamdanlardan, mumlardan sorumlu olunan hizmet.
 5. İçeri Kandilcisi : Mutfakta ki kandillerden, şamdanlardan, mumlardan sorumlu olunan hizmet. Bu tür aydınlanma için kullanılan materyaller için aynı zamanda uyandırmak ve dinlendirmek gibi kelimeler kullanılmıştır, bunun nedeni Mevlevilikte ki pozitif hayat görüşü ve canlı cansız hiçbir sonunun olmayacağı düşüncesidir.
 6. Tahmisçi : Matbahta kullanılmak üzere, kahve çekirdeklerini dövmekten sorumlu olunan hizmet.
 7. İçeri Meydancısı : Matbahta kahve pişirmekten sorumlu olunan hizmet. Cuma günleri dedeler matbahı ve matbahta görev başındaki canları ziyarete gelirler ve ziyaret esnasında onlara kahve veya şerbet ikram edilir. İç meydancısı da ziyarete gelen dedelere kahve pişirip sunmakla görevlidir.
 8. Dışarı Meydancısı : Meydan-ı Şerif içerisinde yapılan organizasyonlardan ikramlardan ve onların dağıtılmasından sorumlu olunan hizmet.
 9. Somatçı : Sofrayı kurup, kaldırmak, yemek yenilen yerin temizliğinden sorumlu olunan hizmet.
 10. Yatakçı : Tekkedeki canların yataklarının serilmesi, kaldırılması ve belirli dönemlerde yıkanması gibi işlerden sorumlu olunan hizmet.
 11. Bulaşıkçı : Mutfaktaki kirli kap kacakların temizliğinden sorumlu olunan hizmet.
 12. Pazarcı : Tekkenin mutfak alışverişinden sorumlu olunan hizmet.
 13. Dolapçı : Kap kacağın düzeninden, yeterliliğinden, tamirinden sorumlu olunan hizmet.
 14. Âb-rîzci : Tekkedeki lavaboların, şadırvanların, muslukların, kudüm hanenin, temizliğinden sorumlu olunan hizmet.
 15. Şerbetçi : Çile süresini dolduran ve hücresinden çıkan derviş adayının şerbetini hazırlamakla sorumlu olunan, ayrıca dedelerin cuma günü matbahı ziyaretinde onlara şerbet yapıp ikram etmekle görevi olunan hizmet.
 16. Çamaşırcı Dede : Tekkenin ve tekke mensuplarının kirli çamaşırlarının yıkanmasından, temiz olmasında sorumlu olunan hizmet.
 17. Halife Dede : Tekkeye yeni gelen cana, yol göstermekle sorumlu olunan derviş hizmeti.
 18. Lokmacı : Lokma pişirmek ve dağıtmakla görevli olunan hizmet.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir