Genel

Şirince Şarap Çeşitleri ve Şaraphane

Şirince denilince akla ilk gelenlerden bir tanesi şüphesiz ki yumuşak içimli meyveli Şirince şaraplarıdır. Bu şaraplar genelde yumuşak içimli, meyve aroması yoğun tatlı şaraplardır. İzmir’de bulunan Şirince köyünde üretilen şaraplar bölgeyle adeta özleşmiş durumda.

Gerek şarapların bu bölgede ki üzümlerden üretilmesi ve bölgenin şarap üretimi konusunda mazisinin bir hayli eski olması bu bölgeyi özel kılıyor.

Yazımızda Şirince şarabının nasıl üretildiği, şarap çeşitleri, şaraphane ve nasıl şarap siparişi verebilirsiniz konularından bahsedeceğim. Başlamadan önce benim şarap tercihimin tatlı ve içimi kolay meyve şaraplarından yana olduğunu belirmekte fayda var, yorumlarımı buna göre yapacağım. Bölgede çok farklı şarap türleri de aynı zamanda imal ediliyor ve satışı yapılıyor, bunlardan da bahsetmeye çalışacağım.

Şirince Şarabı

Şirince şaraplarının nasıl bu kadar ünlü olduğunu anlayabilmek için, bölgenin geçmişine ufak bir göz atmamız gerekir. Şirince 1800 yıllarına kadar aslında bir Rum köyüydü, bölge incir, üzüm ve tütün gibi tarım üretiminde ön plandaydı. İsmi bu dönemde Kırkıncaydı.

Nüfus mübadelesi ile Balkanlardan gelen Türkler ile burada yaşayan Rumlar yer değiştirdiler. Gelen Türklerin bu bölgede ki tarım ürünlerinin üretimi konusunda bilgisinin olmaması nedeniyle bölgede bu ürünlerin üretimi durdu. O dönemde ismi Çirkince olarak bilinmektedir. Gelen Türklerin yaşadığı topraklardan koparılıp, burayı sevememesi bu ismi almasında büyük etken olabilir.

Bölgede ekonominin azalması sebebiyle bölgeye yerleştirilen insanların buradan göç etmesiyle şehrin nüfusu bir hayli düşmüş.

Köyün ismi daha sonraları iyi bir intiba bırakması için Şirince olarak değiştirildi. Bu dönemde tarım ürünlerine tekrar ağırlık verildi. Üzüm üretimin başlamasıyla bölge Şarap konusunda bir marka haline geldi.

Günümüzde bölgenin şarapları hem ülkemizde hem de yurtdışında çokça rağbet görmekte.

Şirince Şarap Çeşitleri

Şirince’nin meyve şarapları, şarap içmeyi sevmeyen insanlara bile şarabı sevdirmektedir. Şirince şarapları, meyve şarabı çeşitleri bakımından çok geniş bir yelpazeye sahiptir.

 • Karadut Şarabı
 • Böğürtlen Şarabı
 • Kavun Şarabı
 • Ayva Şarabı
 • Elma Şarabı
 • Nar Şarabı
 • Yaban mersinli Şarap
 • Ahududu Şarabı
 • Mahlepli Şarap
 • Şeftali Şarabı
 • Kırmızı Şarap
 • Beyaz Şarap
 • Gül Şarabı

Şirince Şarabı Fiyatları

Şirince bölgesi geniş bir şarap yelpazesine sahip olduğu için şarap fiyatları değişiklik göstermektedir. Meyve şaraplarının ortalama fiyatı 35 Tl ve 50 Tl arasındadır.

Çok özel şarap türleri de vardır bu şarapların fiyatları, standart şaraplara göre çok daha fazladır.

Şirince Şarap Mahzeni ve Şaraphane

Şirince bölgesinde 4’den fazla şarap mahzeni bulunmaktadır. Bazıları gerçekten mahzen statüsünü karşılamaktadır fakat birçoğu turist çekmek amaçlı görsellik ön planda bir şekilde yapılmış mahzenlerdir.

Mahzen gezmek istiyorsanız, şarap alacağınız yere mahzeni olup olmadığını sorabilirsiniz. Mahzeni varsa genelde alt katta bulunuyor bu mahzenlere inip, şarap mahzenini gezebilirsiniz.

Mahzenler genelde karanlık ve kasvetli ortamıyla sizi yıllar öncesine götürecektir. Bazı şarap mahzenleri Rumların yaşadığı dönemlerden kalmıştır. Mahzen sahibinden şarapları nasıl sakladıklarına ve yaşlandırdıklarına dair bilgi isteyebilirsiniz.

Şirince’de 3 civarı şaraphane vardır. Ev üretimi şaraplara bandrol zorunluluğu gelmesinden dolayı, burada üretilen çoğu ev üretimi şirince şarapları aslında bölgede ki fabrikalarda üretilen şaraplardır. Bu şaraphane fabrikaları, bölgeden toplanan meyve ve üzümlerle üretim gerçekleştirmektedir. Şirince köyünün dışında yer alıyor bu şaraphaneler.

Fotoğraflar Yorgonun Mahzeni’nden alınmıştır.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu