KARAVAN

Karavan Tuvaleti Modelleri ve Sistemleri

Karavanla seyahatin, “Peki tuvaletinizi nereye yapıyorsunuz?” kısmına hoşgeldiniz. Ne tür tuvalet sistemleri kullanılır, hangi karavan tuvaleti modelleri tercih edebiliriz? Tuvalet temizliğinden maaliyetlerine kadar inceleyelim.

Karavanda kullanılan 4 çeşit tuvalet modeli vardır.

  • Taşınabilir Portatif Tuvalet
  • Kaset Tuvalet
  • Kuru Kompost Tuvalet
  • Katlanır Kamp/Karavan Tuvaleti

Taşınabilir Portatif Tuvalet

Portatif Karavan Tuvaleti

Portatif tuvaletler ister küçük karavanınızda ister çadır kampınızda, dilediğiniz her yerde yanınızda olabilecek bir icattır. Ayrıca diğerlerine nazaran daha uygun fiyatlı bir seçenektir.

Karavanda portatif Tuvaletin işleyiş sistemi atıklarımızın kimyasalla birlikte çözünmesi ve bu sayede koku olmadan atık boşaltım yerlerine atabilmemizdir.

Kimyasalı üst taraftan koyar ve sifonu çektiğimizde kimyasallı suyu akıtırız. Ortadaki beyaz kol kirli su tankıyla olan bağlantısını açıp kapatmakta kullanılır. Kolu Çektiğimizde atığımızı alt tarafında bulunan kirli su tankına yollarız. Kolu geriye ittiğimizdeyse atıklarla üst taraf yalıtımlı şekilde kapanır.

Hemen altında bulunan atık kutusu tuvaletten kolayca ayrılıp, atık boşaltma noktaları dediğimiz atıksu deşarj alanları veya benzin istasyonlarındaki tuvaletlere boşaltılır.

Teorikte sorun gözükmese de siz o kutuyu alıp benzin istasyonuna gittiğinizde, tuvaletler genellikle marketin içinde olduğundan izin verilmeyebilir.

Bir diğer unsur da, eğer portatif tuvalette uygununu arayacaksanız sızıntı problemi yaratmayacağına emin olmanızı öneririm. Bu tip tuvaletlerde seçiminize göre atık suyun dolduğunu gösteren bir gösterge olabilir. Ayrıca daha uzun veya kısa boyutlu olması da tercihinize göre değişebilir.

Kaset Tuvalet

Karavan tuvaleti modellerinde bir diğer seçenek kaset tuvalettir. Kaset tuvalet ile portatif tuvalet arasında büyük bir benzerlik vardır. Onları ayıran ise kaset tuvaletin alt tarafında bulunan atık tankının karavanda gömülü oluşu ve ulaşımının karavanın dışından sağlanmasıdır.

Yat tipi karavan tuvaleti
Fotoğraf:jacksonsleisure

Kaset Tuvalette de portatifte olduğu gibi atık tankını çıkartır ve boşaltımını yaparız. Boşalttığımız atığın yerini ise kimyasal alacaktır. İşte bu tuvaletin kilit noktası budur. 

Karavanda koku sorunlarının yaşanmaması adına dışkının kimyasalda çözünmesi gerekir. Fakat bu kimyasal çimene döküldüğünde orayı kurutacak kadar güçlüdür. Bunu da göz önünde bulundurmalıyız.

Peki tuvalette temiz suya nereden ulaşıyoruz? Kasetli sistemde 2 yol vardır. Biri temiz su tankından hidraforla suyun sifona aktarımı, diğeri ise kasetli tuvaletin 10-15 litre civarındaki kendi su deposu. Bu depoyu her boşaldığında ayrıca doldurmak gerektiğinden hidraforlu sistemi kullanmanızı öneririm. Hidraforonuzun seçiminde de küçük hidrafor tercih etmeniz sıcak soğuk su ayarında veya su debisinde daha ayarlı olacaktır.

Bu tuvalet çeşidinde 2 tip boşaltım yöntemi görmekteyiz.

  • Majörötörlü sistem tuvalet (Ev tipi tuvalet)
  • Sintineli (kasetli) sistem tuvalet

Majörötörlü Sistem ve Kasetli Sistem Tuvalet Farkı

Majörötörlü sistem tuvaletler, yat tipi tuvaletlerdir.

Karavanda atık suyu deposu dediğimiz depolardan biri gri depo, yani lavabodan akıttığımz kirli suyu barındıran depo, bir diğeri ise majörötörlü sistemi kapsayan siyah depo, bu da dışkı atıklarının sifondan akan suyla birlikte toplandığı depodur.

Farkı majarötörlü sistemi kullandığımızda tabiki kasetli sistemde olduğu gibi benzin istasyonlarından faydalanamayıp atıksu deşarj noktalarına boşaltma zorunluluğumuzun olmasıdır.

Majörötörlü sistem kullandığınızda deponuzun en az 200 litre olmasını öneririm. Sürekli tuvaleti düşünmeyeceğiniz bir seyahatte gerçekten evinizde hissedersiniz.

Kuru Kompost Tuvalet

Kuru Kompost Tuvalet

Karavan tuvaletleri modelleri arasında, kuru kompost tuvalet en iyi diyebileceğim, daha fazla doğa dostu, bizi ve doğayı kimyasallarla baş başa bırakmayacak bir tuvalet çeşididir.

Yalnız baştan söylemekte fayda varki, fiyatı diğerlerinden daha fazla ve Türkiye’de şuan da üretimi olmadığından yurt dışından tedarik etmek zorundayız.

Katı ve sıvı atığın farklı bölümde toplanmasıyla koku sorununa çare bulan bir tuvalet çeşididir. Ayrıca katı atık kutumuzun içerisine koyduğumuz, hindistan cevizi kabuğundan üretilmiş toprağı andıran bir maddeyle dışkımız birleşip kokmasının önüne geçiliyor.

Fanı bulunan kompost tuvaletin içindeki hava devamlı olarak sirkülasyon içerisinde filtrelenerek atılıyor.

Kompost tuvaletin temizliğinde de yine doğal bir temizleyici olan sirkeli su kullanılıyor.

Bu, toprağa da dökebileceğimiz doğal yöntemde dökerken hiç koku olmuyor mu? Elbette oluyor fakat rahatsız edecek boyutta değil. Karavanın içindeyse hiçbir koku hissettirmediği birçok yorumda da onaylanmıştır. Dolayısıyla yaklaşık 1000 euroya mal edebileceğiniz bu tuvalet bütçenizi sarsmıyorsa kullanım açısından gayet sağlıklı.

Katlanır Kamp/Karavan Tuvaleti

Katlanır Tuvalet Fotoğraf: walmart

Taşınabilir yönüyle en basit görebileceğimiz tuvalet çeşidi de bu katlanır tuvaletlerdir. Eğer toplumdan yeterince uzaksanız manzaraya karşı tuvaletinizi koyup rahatça yapabilirsiniz.

Yine de güvende hissetmek için bir paravan tercih etmekte fayda var.

Kimyasal kullanmak zorunda değilsiniz, koku problemi yok ve kendinizinde yapabileceği basitlikte bir tuvalet olmasıyla başlangıçta tercih edilesi bir tuvalettir.

İçerisine geçireceğiniz poşetin doğada bir yeri olmadığına da dikkat ettiğimizde tercihlerinizden biri olabilir.

Karavan Tuvaleti Temizliği

Tuvalet sistemleri görüldüğü gibi çoğunlukla çeşitli kimyasalların etkisiyle yapılmaktadır. Peki nedir bu karavan tuvaleti temizliğinde kullanılan kimyasalların işlevleri? Hangi çeşit tuvalette hangi temizlik malzemeleri kullanırız?

Kasetli ve Portatif Tuvalet Temizliği

Katı dışkıyı parçalamak ve eritmek usulüyle kokunun oluşumunu engelleyecek 2 çeşit kimyasal kullanırız. Bu kimyasalları kasetli tuvaletin her temizliğinden sonra kendi tankına veya siyah -kirli- su deposuna ekleriz. Portatif tuvalette ise sifon bölümüne yukarıdan eklenir. Bunlara örnek olarak Aqua Kem BlueAqua Rinse PLus kullanılabilir.

Önemli Uyarı: Kimyasallar çok güçlü olduklarından herhangi bir temasta direkt suyla yıkamalı ve doğaya dökmemelisiniz. Belirttiğim gibi çimeni kuruttuğu tespit edilmiştir.

Kuru Kompost Tuvalet Temizliği

Temizliği en doğal ve sağlıklı olan tuvalet sistemidir. Sirkeli suyu bir fısfıs ile tuvaletin içine sıkıp silmek yeterli olacaktır. Fan ise içerideki hava sirkülasyonunu sağlayarak kokunun önüne geçer.

Tuvaletlerde Taharet Musluğuna Muadil Ne Kullanılabilir ?

Bu konuda yine organikten yola çıkacağız. Her yerde bulabileceğiniz bebek pamuk bezlerini ıslatarak kullanabilirsiniz. Sağlık açısından da bebek bezleri diğer tuvalet kağıtlarından daha faydalı olacaktır.

Başa dön tuşu