Genel

Jet Ski Nasıl Sürülür? : Yeni Başlayanlar İçin Jet Ski Sürme Rehberi

Yazın her yerde jet ski sürenleri görmüşsünüzdür sizlerde sürmek istiyorsanız ama tereddütleriniz varsa yazımızda yeni başlayanlar için jet ski nasıl sürülür ipuçlarını bulacaksınız.

İlk jet ski deneyimim tek kelime ile harikaydı! Tekne kullanmak araba kullanmak gibiyse, jet ski kullanmak motor kullanmak gibi. Yaşattığı adrenalin daha ilk anlardan itibaren sizleri sarıyor.

Kendi deneyimlerimi aktarmak, ipuçları vermek ve en önemlisi ilk defa sürecekseniz hangi önlemleri almanız gerektiğine kadar tüm detaylı bilgileri kendi deneyimlerimden yola çıkarak sizlerle paylaşacağım.

Jet Ski Nedir?

Jet Ski teknik olarak, yüksek hızlara sahip ve manevra kabiliyeti yüksek kişisel deniz taşıtlarıdır. Adını ‘Ski’ kayak kelimesinden alır, anlamsal olarak Türkçeleştirdiğimizde hızlı kayak demektir.

Jet Ski denilince akla aracın isminin bu olduğu gelir fakat bilinenin aksine Jet Ski bir marka ismidir. Örnek olarak ticari Jet Ski firma isimleri şunlardır; Jet Ski KawasakiSea-Doo ve WaveRunner Yamaha.

Jet Ski Modelleri

İki tür Jet Ski modeli vardır; Bunlardan birisi ayakta durarak sürebileceğiniz, scooter gibi olanlar. Bir diğeri ise oturarak sürebildiğiniz.

Her ikisinin de baktığınız zaman işleyiş şekilleri aynıdır, aynı motor birimlerine sahip ve aynı kontrol elementlerine sahiptirler. İçten yanmalı motorla çalışan Jet Skileri hareket ettirebilmeniz için motor kullanımında olduğu gibi gaz koluna ihtiyaç duyarsınız.

Yeni başlayanlara ayakta kullanılan Jet Skileri önermiyorum, kontrol etmesi ve konfor açısından oturarak kullanılan türlerine göre aşırı yorucu ve denge isterler. Özellikle tatile gitmişseniz ve sadece deneyimlemek istiyorsanız kesinle ayakta olan çeşidini seçmemenizi tavsiye ederiz.

Göründüğünden daha zordur, ayakta sürüş şekli.

Jet ski modelleri ayakta (scooter), Jet ski nasıl sürülür.

Ben kişisel olarak eğlenmek için sürüyorum, spor amaçlı değil. Oturarak sürülen çeşitleri, kesinlikle hem daha konforlu ve hareket kabiliyeti fazla. Manevraları doğru bir şekilde yaptığınız zaman sürerken ıslanmıyorsunuz bile. Yeni başlayacaksanız sizin için en uygun Jet Ski modeli oturarak olandır.

Oturarak Sürülen Jet Ski Modeli
Oturarak Sürülen Jet Ski Modeli

Jet Ski Sürerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Jet Ski’den kaynaklı kazalar ve yaralanmalar genellikle acemi sürücülerde görülür. Özellikle hızlı kullanmadan ve akrobatik hareketler yapmadan önce sürüş teknikleri üzerine kendinizi geliştirmeniz gerekmektedir.

 • Jet Ski sürerken en büyük önceliğiniz kendi güvenliğiniz ve sürdüğünüz bölgede ki insanların güvenliği olmalı!
 • İlk defa sürecekseniz, kiraladığınız veya satın aldığınız kişiden Jet Skinin özelliklerini örnek olarak gücünü ve kapasitesini öğrenenin. Bu Jet Ski sürerken gaz vitesinin vereceği tepkiyi anlamanızı sağlayacaktır.
 • Jet Skilerin farklı kontrol şekilleri vardır, her şeyden önce ilk önceliğiniz acil durum istopunu öğrenmek olsun.
 • İkinci önceliğiniz gaz kolunun kullanımı olmalı. EK olarak bazı Jet Skilerde fren bulunmazken bazılarında fren vardır, bulunduğu bölgeyi ilk sürüşünüze çıkmadan önce öğrenmenin faydası var.
 • Son olarak satın aldığınız veya kiraladığınız yere Jet Skinin en son ne zaman bakım gördüğünü sormanızda büyük fayda var. Sürerken böyle bir taşıtta sorun olmasını kesinlikle istemezsiniz.

İlk Jet Ski Sürüşünüzde yanınızda ne getirmelisiniz

İlk Jeti Ski sürüşünüzde aşağıda belirttiğimiz maddeleri uygulayarak güvenli bir sürüş yaşarsınız.

 • Sahil güvenlik onaylı, can yelekleri giyinin. Unutmayın ki Jet Ski kiraladığınız yer bunları karşılamıyorsa bunların Yasal! Zorunluluk olduğunu onlara hatırlatın. Can yeleği takmak yasal bir zorunluluktur.
 • Jet Ski kullanırken, gerekli ve bu işe uygun kıyafetler giyinin, sürerken hareket kabiliyetinizi kısıtlayacak kıyafetlerden uzak durmaya çalışın.
 • Jet Ski kullanırken belirli yaş kriterleri olduğunu unutmayın! 10 Beygir ve yukarısında bir güce sahipse Jet Ski Amatör denizci belgesi almanız gerektiğini unutmayın. Yurt dışında sürecekseniz, o ülkeye ait kanunlara göz atmanız gerekmektedir.
 • Yanınızda kesinlikle düdük bulundurun, herhangi bir kaybolma durumunda çok ihtiyacınız olacaktır. Kaybola ihtimalinize karşı, yanınızda ufak bir harita veya taşıyabiliyorsanız GPS sistemini kullanabilmek için telefon taşımanız mantıklı olabilir.

Jet Ski süren kişi herhangi bir düşme durumunda Jet Skinin durması ve motoru kapatması için bileğine bağlı bir bileklikle kontaktaki anahtara uzanan bir kordon takmalıdır öyle ki düştüğü zaman anahtar kontak yuvasından çıkmalıdır.

Jet Ski Nasıl Sürülür ?

Başlamak için Jet Ski üzerinde en uygun oturma pozisyonunu bulun.

Ellerinizi direksiyon gidonunun üzerine ve ayaklarınızı uygun pozisyonda sağlam bir şekilde Jet Skiye yerleştirin.

Jet Ski Çalıştırma

Kontağa taktığınız anahtarı çevirerek Jet Ski çalıştırın. Unutmayın ki Jet Ski anahtarı bir kordon bağı ile bileğinize bağlı olmalı.

Gaz Verme

Yavaşça gaz kolunu aşağı çevirerek gaz verin. Bu aşamada kesinlikle yavaş ve sakince yapın.

Güvenli Sürüş Alanı

Kıyı şeridinden uzaklaşıp, sürüş için güvenli bölgeye gidene kadar hızını yavaş tutun. Bu aşamada gaz kolunun hassasiyetine alışın.

Alıştırma

Kıyı şeridinden uzaklaştıktan sonra, sürüş yaptığınız bölgede tekne vb. trafiği yoksa yavaş yavaş gazı arttırmaya başlayabilirsiniz.

Yön Verme

Sağa veya sola dönmek için kendini o kısma doğru yatırın, artçınız varsa aynı işlemi onlarında yapması gerekmektedir. Çoğu Jet Skide dönüş manevrası için hızlanmak gerekebilir, ilk defa sürecekseniz buna alışmak zaman alabilir ve alabora olabilirsiniz. Burada yine can yeleğinin önemi büyüktür!

Jet Ski kullanırken dengenizi kaybetmek en olası şeylerdendir, kendi güvenliğiniz ve etraftaki kişilerin güvenliği için hız limitlerini kendi tecrübelerinize göre yapınız. Dalgalara karşı sürmek Jet Skiyi zıplatacağı için adrenalin doludur ama ilk birkaç denemenizde korkutucu gözükebilir, tecrübe kazanana kadar temkinli olmakta fayda var.

Jet Skiden Düşme Durumunda Yapılacaklar

Kesinlikle paniğe kapılmamalısınız, Jet Skinin devrilmesi kadar doğal bir durum yoktur. Hepsi bu devrilme durumuna karşı özel donanımlara sahiptir.

 • Emniyet kordonunu takmış olduğumuz için motor biz düşer düşmez duracaktır. Jet Skinin yanından ayrılmayın.
 • Çoğu Jet Ski modelinde ters devrildiği zaman hangi yöne doğru düzeltileceğine dair bir şema bulunur, şemayı inceleyip döndürmeniz gereken yönü öğreniyoruz.
 • Jet Skiyi tekrar döndürdükten sonra, kesinlikle yan taraflardan çıkmıyoruz! Bunu denerseniz üzerine doğru tekrar dönecektir. Arka kıç tarafına doğru gidip oradan çıkıyoruz, bunu yaparken Jet Skinin herhangi bir parçasına zarar vermemeye çalışın.
 • Emniyet kordonunu takıp motoru çalıştırın, hemen çalışmazsa biraz beklemenizde fayda var.
 • Birden fazla kişi ise ilk önce Jet Ski süren kişi binmelidir.

Artçı ile Jet Ski Binme

Ailenizden herhangi birinin bu adrenalin dolu maceraya sizinle birlikte katılmak istemesi sürpriz olmaz! Artçı ile sürmek için ekstra sürüş tekniklerini ve güvenlik önlemleri ipuçları.

• Jet Skinin limitlerinden daha fazla kişi ile Jet Skiye binmemelisiniz.
• Yolcu her zaman Jet Ski sürücüsünün arkasında oturmalıdır!
• Jet Ski hareket ettiğinde, yolcular kendilerine dikkat etmelidir.
• Yolcular motor çalıştığı durumlarda kesinlikle ayaklarını suyun altına sokmamalıdır.
• Yolculara Jet Ski kullanmanın basit yöntemini anlatın, eğer ki yaralanırsanız size yardımcı olabilsinler.

Jet Ski sürmek en eğlenceli yaz aktivitelerinden birisidir, adrenalin doludur. Gerekli önlemleri ve yazımızda anlattığımız güvenli sürüş yöntemlerini okuyarak Jet Skiyi güvenli kullanabilirsiniz. Jet ski nasıl sürülür hakkında merak ettiklerinizi yorumlarda belirtin, cevap verelim! Daha fazla ekstrem spor için ; Ekstrem Sporlar

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu